Groty kute i ich wykorzystanie
Ogrodzenia metalowe, tak jak i balustrady wykonuje się obecnie z elementów gotowych wykonanych z pręta lub profilu metalowego. Takie wyroby można dowolnie aranżować tak, aby stworzyć konstrukcję metalową dopasowaną do oczekiwań przyszłego użytkownika. Najczęściej stosuje się groty kute w celu wykończeniu górnej krawędzi przęsła płotu lub bramy wjazdowej. Dzięki temu są one bardziej dekoracyjne, a jednoczesne utrudniają przechodzenie przez taki płot. To ważne, ponieważ takie rozwiązanie podnosi poziom ochrony obiektu przed włamaniem i kradzieżą.
Z czego składają się groty do ogrodzeń
Groty do ogrodzeń posiadają część ozdobną i podstawę dopasowaną do określonego rodzaju zastosowanych tralek ogrodzeniowych. Ułatwia to montaż i zmniejsza czas potrzebny na wykończenie ogrodzenia. Groty produkowane są w wielu kształtach tak, aby zwiększyć możliwość ich zastosowania zarówno podczas budowy ogrodzenia, jak i przy wykonywaniu przedmiotów użytkowych z metalu. Odpowiednio dobrane proporcje grotów podkreślą wygląd całego ogrodzenia oraz mogą nawiązywać do innych detali architektonicznych, tworząc spójna całość. Pamiętać należy o uwzględnieniu wysokości grotów podczas prac konstrukcyjnych i doborze tralek do budowy balustrady i ogrodzenia.
Zastosowanie grotów kutych
Groty montowane na tralki do balustrad mogą być również montowane w innych miejscach na powierzchni ogrodzenia. Ciekawym rozwianiem jest umiejscowienie ozdobnych zakończeń na elementach giętych wraz z ozdobami kutymi w kształcie rozet. Doceniają to osoby wykonujące również inne prace z użyciem metalowych elementów. Wyroby kute pojawiają się w ogrodach jako dekoracja w postaci mebli metalowych lub elementów małej architektury ogrodowej. Tu również zastosowanie znajdują groty jako elementy ozdobne. Podobny trend dostrzegalny jest w aranżacji nowoczesnych wnętrz. Z użyciem gotowych elementów metalowych stworzyć można indywidualnie zaprojektowane meble oraz akcesoria oświetleniowe z zachowaniem charakteru przedmiotów wykonanych technikami kowalskimi. Mogą być to elementy uzupełniające wygląd metalowych form przestrzennych lub służyć jako samodzielna dekoracja.