Ozdoby ogrodzeniowe – jak o nie dbać

ozdoby ogrodzeniowe

Ozdoby ogrodzeniowe

Gdyby każde ogrodzenie było tylko ciągiem splątanych ze sobą metalowych prętów, pisalibyśmy raczej o tym, jak dbać o metal i jak zabezpieczyć go przed korozją. Tak jednak się nie dzieje, ponieważ w ogrodzenia metalowe zawsze wmontowana jest przynajmniej jedna brama albo przynajmniej jedna furta. Do tego należy dodać jeszcze dodatki takie, jak np. ozdoby ogrodzeniowe. Mogą to być np. groty kute albo klamki kute. Jeśli są to elementy wykonywane ręcznie, niefabryczne, mogą być narażone na dodatkowe uszkodzenia korozyjne.

Jak dbać o metalowe elementy ogrodzenia

Dbanie o ogrodzenie najlepiej zacząć od dokonania jego odpowiedniego wyboru w trakcie zakupu. Obecnie większość fabrycznych ogrodzeń to metal ocynkowany i pomalowany proszkowo z co najmniej pięcioletnią gwarancją, zatem odporność takich wytworów na warunki atmosferyczne jest dość duża i w tym kierunku powinno się pójść na samym początku. Jeśli mamy starsze ogrodzenie, które ma za sobą kilka ciężkich, wiosen, uszkodzenia mechaniczne i potrzebuje opieki już teraz, powinniśmy wygooglować frazę „artykuły metalowe sklep„. Podstawą naszych zakupów będzie papier ścierny lub szlifierka, która pozwoli nam oczyścić zardzewiałe elementy metalowe, dalej farba zwana podkładem zabezpieczająca metal przed korozją i wreszcie wierzchnia farba do metalu w kilku warstwach i ewentualnie bezbarwny lakier ochronny. To najprostszy zabieg stosowany wszędzie tam, gdzie metal zmienia się w rudę żelaza. Jeśli mamy zaś możliwość zdemontowania elementów ogrodzenia, warto oddać je do wypiaskowania i malowania proszkowego lub poszukać kogoś, kto będzie w stanie poczynić takie renowacje na miejscu.

Jak dbać o inne elementy ogrodzenia

Elementy ruchome ogrodzeń to większy problem, jeśli chodzi o zabezpieczenie naszych sprzętów przed wodą i mrozami. Zawiasy do bram lubią się zacierać, niemiłosiernie przy tym piszcząc. Rygiel do bramy często się blokuje lub wypacza utrudniając nam życie dzień w dzień. Ten sam los może spotkać nasze rolki do bram. Najprostszą metodą dbania o wszelkiego rodzaju zawiasy jest przesmarowanie ich odpowiednim rodzajem smaru. Najlepiej użyć środka zalecanego przez producenta i omijać też plastykowe rolki. W lecie, kiedy jest ciepło dobrze jest umyć elementy bramy ciepłą wodą z płynem do mycia naczyń, bądź innym łagodnym detergentem nie zawierającym żadnych kwasów. Po myciu elementy metalowe koniecznie należy osuszyć i zrobić to jak najdokładniej! Dalej nałożenie smaru i gotowe. Kolejny sezon z w pełni sprawnymi zawiasami. Nie bójmy się też wymieniać elementów, których regeneracja nie przynosi efektów. Będą dzięki temu trwalsze i trudniejsze do sforsowania.

You May Also Like

About the Author: admin